Admin Admin Admin

ZAMILOVANÍ ?

Táto stránka je venovaná všetkým zamilovaným :)
a vôbec všetkým štvornohým miláčikom.

Bootstrap Slider


Kontakt

hotelprepsov.eu.sk

registracia@hotelprepsov.eu.sk

 

 

 

 
 

 

 

Povinné čipovanie psov?


Pravda alebo fáma?


Povinné čipovanie psov už zrejme nieje len fáma ale stáva sa realitou. Vyšla s ňou novela zákona ministerstva pôdohospodárstva. Novinka však prinesie viac ako len čipovanie psov  - zviera prestane byť vecou. Pes je živí tvor, cítiaca bytosť, a tak konečne k nemu začnú aj pristupovať.  Zákon chce tiež vytlačiť najrizikovejšie druhy zvierat z cirkusových manéží.


O povinnom čipovaní viacerých druhov zvierat sa už hovorilo v roku 2013. Povinnosťou boli  zasiahnutí hlavne majitelia psov a mačiek. Ľudia však na tento úkon reagovali negatívne vzhľadom na horibilné sumy ktoré si za to veterinári pýtali. Na protest ľudí poslanci toto “povinné“ čipovanie zo zákona vypustili, v tejto dobe musia mať čip len zvieratá ktoré cestujú mimo republiky. Po štyroch rokoch je tu opäť  povinné čipovanie, no tentokrát sa má týkať zatiaľ len psov. Agrorezort chce podobnému chaosu ako spred 4 rokov zabrániť a preto ministerka Matečná ešte v júni avizovala, že v spolupráci s veterinárnymi lekármi stanovia odporúčanú cenu čipovania. Veterinárov to však k ničomu nezaväzuje, no ľuďom to aspoň pomôže pri výbere ku ktorému veterinárovi so svojim štvornohým priateľom zájsť. Veterinár, ktorý psíka začipuje, bude mať povinnosť zaevidovať psíka v priebehu 24 hodín v Centrálnom registri spoločenských zvierat.


Chovatelia budú musieť po novom dať začipovať šteňatá do 12 týždňov od ich narodenia, pokiaľ psík poputuje k novému majiteľovi pred dosiahnutím 12 týždňov, pôvodný vlastník ho musí dať začipovať ešte skôr. Predávať psy bez čipu bude zakázané.  Cieľom tohto čipovania je dosiahnuť do niekoľkých rokov stav, kedy nebudeme maž preplnené útulky a stratené psíky sa budú rýchlo vracať k svojim majiteľom. Samozrejme je to jedným z opatrení pred množiteľmi, čo je podľa môjho názoru gro toho všetkého.

motýľ